Coed Varsity Archery Advanced, Coed Varsity Archery Beginner · Arete Advanced Archery Headed Back to Nationals!


For the third consecutive year, under the leadership of Coach George Portillo, the Arete Advanced Archery team is headed to NASP (National Archery in the Schools Program) National Competition! The team shot a virtual state shoot on 3/24 at the Arete field and range. The Chargers will shoot Nationals at Chauncey Ranch, on 4/24. With a successful performance on 4/24, Archers can individually and collectively qualify for NASP World competition this summer. Last time World’s was held, the Arete Middle School team finished 37th in the world. The following includes both team and individual state results, and national qualifiers;

 

STATE TEAM BULLSEYE SCORES
 ELEMENTARY TEAM
Place School Name Ten Count Team Score
1 Archway Arete 53 2631
2 1 AZ Maricopa School (Phoenix Heat) 50 2328
3
 MIDDLE SCHOOL TEAM
Place School Name Ten Count Team Score
1 Arete Preparatory Academy 80 2933
2 PINE STRAWBERRY ELEMENTARY 55 2775
3  3 AZ Maricopa School (Dove Archery Team Of Arizona) 51 2724
HIGH SCHOOL TEAM
Place School Name Ten Count Team Score
1 Brophy College Preparatory 115 3203
2 1 AZ Maricopa School (Phoenix Heat) 142 3201
3 XAVIER COLLEGE PREPARATORY 93 3071
STATE INDIVIDUAL BULLSEYE SCORES
MALE ELEMENTARY
Place Name Score Tens Division State Grade Schools
1 Liam McGurran 266 9 ELEMENTARY AZ 5 Archway Arete
2 Jack Glascock 261 9 ELEMENTARY AZ 5 Archway Arete
3 James Cotton 258 8 ELEMENTARY AZ 5 1 AZ Maricopa School (Phoenix Heat)
FEMALE ELEMENTARY
Place Name Score Tens Division State Grade Schools
1 Rose Shaw 268 8 ELEMENTARY AZ 5 Archway Arete
2 Riley Rhoades 258 9 ELEMENTARY AZ 5 1 AZ Maricopa School (Phoenix Heat)
3 Maya Hillquist 234 5 ELEMENTARY AZ 5 Archway Arete
MALE MIDDLE SCHOOL
Place Name Score Tens Division State Grade Schools
1 Connor Kobler 285 18 MIDDLE AZ 8 1 AZ Maricopa School (Phoenix Heat)
2 Bryce Henak 285 15 MIDDLE AZ 7 1 AZ Mohave School (Henak Homeschool)
3 Aksel Seco 280 18 MIDDLE AZ 7 Arete Preparatory Academy
FEMALE MIDDLE SCHOOL
Place Name Score Tens Division State Grade Schools
1 Bailee Criss 277 14 MIDDLE AZ 7 ST. ANTHONY SCHOOL
2 Keira Kilgore-Ginnetti 265 9 MIDDLE AZ 8 3 AZ Maricopa School (Dove Archery Team Of Arizona)
3 Suekana Al Aqili 265 7 MIDDLE AZ 8 Desert Oasis Elementary
MALE HIGH SCHOOL
Place Name Score Tens Division State Grade Schools
1 Gavin Sichewski 287 19 HIGH AZ 10 Brophy College Preparatory
2 Sean Widner 283 18 HIGH AZ 9 Arete Preparatory Academy
3 Benjamin Wagner 281 13 HIGH AZ 11 2 AZ Maricopa School (Arizona Flight Shooters)
FEMALE HIGH SCHOOL
Place Name Score Tens Division State Grade Schools
1 Julia Corens 292 22 HIGH AZ 11 1 AZ Maricopa School (Phoenix Heat)
2 Alexandra Scott 285 18 HIGH AZ 12 XAVIER COLLEGE PREPARATORY
3 Emma Annest 275 15 HIGH AZ 9 Arete Preparatory Academy
STATE TEAM 3D SCORES
 ELEMENTARY TEAM
Place School Name Ten Count Team Score
1 Archway Arete 37 1372
2 1 AZ Maricopa School (Phoenix Heat) 22 1315
3 3 AZ Maricopa School (Dove Archery Team Of Arizona) 12 1101
 MIDDLE SCHOOL TEAM
Place School Name Ten Count Team Score
1 Arete Preparatory Academy 51 1523
2 1 AZ Maricopa School (Phoenix Heat) 33 1453
3 PINE STRAWBERRY ELEMENTARY 27 1440
HIGH SCHOOL TEAM
Place School Name Ten Count Team Score
1 Brophy College Preparatory 71 1638
2 Arete Preparatory Academy 66 1583
3 XAVIER COLLEGE PREPARATORY 53 1572
STATE INDIVIDUAL 3D SCORES
MALE ELEMENTARY
Place Name Score Tens Division State Grade Schools
1 Liam McGurran 250 8 ELEMENTARY AZ 5 Archway Arete
2 James Cotton 246 5 ELEMENTARY AZ 5 1 AZ Maricopa School (Phoenix Heat)
3 Brandon Weiss 244 7 ELEMENTARY AZ 5 ST. ANTHONY SCHOOL
FEMALE ELEMENTARY
Place Name Score Tens Division State Grade Schools
1 Rose Shaw 251 8 ELEMENTARY AZ 5 Archway Arete
2 Riley Rhoades 246 5 ELEMENTARY AZ 5 1 AZ Maricopa School (Phoenix Heat)
3 Janna Gunter 209 3 ELEMENTARY AZ 4 1 AZ Maricopa School (Phoenix Heat)
MALE MIDDLE SCHOOL
Place Name Score Tens Division State Grade Schools
1 Aksel Seco 278 16 MIDDLE AZ 7 Arete Preparatory Academy
2 Bryce Henak 274 10 MIDDLE AZ 7 1 AZ Mohave School (Henak Homeschool)
3 Trevor Greer 267 11 MIDDLE AZ 8 ST. ANTHONY SCHOOL
FEMALE MIDDLE SCHOOL
Place Name Score Tens Division State Grade Schools
1 Bailee Criss 269 13 MIDDLE AZ 7 ST. ANTHONY SCHOOL
2 Allison Orozco 267 13 MIDDLE AZ 7 Arete Preparatory Academy
3 Aubrey Portillo 254 7 MIDDLE AZ 6 Arete Preparatory Academy
MALE HIGH SCHOOL
Place Name Score Tens Division State Grade Schools
1 Sean Widner 287 22 HIGH AZ 9 Arete Preparatory Academy
2 Kyle Smith 287 19 HIGH AZ 12 CHINO VALLEY HIGH SCHOOL
3 Enzo Reboton 276 14 HIGH AZ 11 Brophy College Preparatory
FEMALE HIGH SCHOOL
Place Name Score Tens Division State Grade Schools
1 Julia Corens 285 19 HIGH AZ 11 1 AZ Maricopa School (Phoenix Heat)
2 Alexandra Scott 280 13 HIGH AZ 12 XAVIER COLLEGE PREPARATORY
3 Kylie Cavanagh 269 14 HIGH AZ 10 XAVIER COLLEGE PREPARATORY